piątek, 25 grudnia 2015

Zarejestruj się jako dawca szpiku, możesz uratować komuś życie

cześć, dzisiejszy wpis to w zasadzie przeklejka z mojego bloga ojcowskiego. Ale myślę, że cel tego wpisu w pełni to uzasadnia.

Witam do napisania wpisu skłonił mnie artykuł na blogu Rodzina w praktyce pt. W ten sposób nie pomagasz oraz sytuacja w jakiej znalazła się jeden z członków mojej rodziny. Do tej pory w akcjach charytatywnych brałem udział okazjonalnie, nic nie mogło mnie też zmobilizować do tego by zaangażować się społecznie (wyjątkiem była tutaj moje zaangażowanie się w samozwańczym komitecie blokowym, który wywalczył dla naszego wieżowca domofon i malowanie klatek). Sytuacja jednak zmieniła się gdy dowiedziałem się, że moja bratowa - matka chrzestna naszego Frania, zachorowała we wrześniu na ostrą białaczkę. Obecnie oczekuje na przeszczep szpiku. Tak więc jak rozumiecie tu nie ma już miejsca na obojętność, czy też wyczekiwanie co zrobią inni. Czas działać! Ale jak można pomóc?
To nie jest takie trudne. Każdy z nas może zostać dawcą szpiku!
No może tu trochę przesadziłem. Prawie każda osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia może zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Są pewne choroby, które mogą dyskwalifikować nas jako dawców ale jesteśmy pytani podczas rejestracji. W Polsce największą organizacją zajmującą się rejestracją potencjalnych dawców jest Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. Oto krótki opis jej historii i zadań:
Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych.
DKMS został założony w 1991 roku z prywatnej inicjatywy w oparciu o historię cierpiącej na białaczkę pacjentki Mechtild Harf. Dało to początek powstaniu największej bazy danych na świecie, skupiającej ponad 5,6 mln zarejestrowanych potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Chcąc zwiększyć szanse na znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie DKMS rozszerza swoją działalność o kolejne centra Dawców w USA (2004), Polsce (2008), Hiszpanii (2011) oraz Wielkiej Brytanii (luty 2013).
W ciągu 24 lat szansę na życie chorym na raka krwi podarowało ponad 50 tysięcy osób z baz DKMS. Dziś każdego dnia komórki macierzyste na całym świecie oddaje co najmniej 18 Dawców DKMS.
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada również status Organizacji Pożytku Publicznego.
W ciągu 6 lat w Polsce udało się zarejestrować ponad 744 tysięcy potencjalnych Dawców.
Możesz też kliknąć w link akcji wspólnej CHArkadia i DKMS Polska, dzięki czemu każde polubienie DH Arkadia z tego linku to aż 1 zł na rzecz walki z rakiem kości. Kolejną formą pomocy  pomocy jaka nie wymaga od Ciebie w sumie żadnego wysiłku finansowego jest przekazanie 1% podatku na rzecz fundacji. Możesz też przekazać datek pieniężny. Ale najważniejsze co możesz zrobić, to zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku! Nie musisz się bać w 80% przypadków szpik pobierany jest ze krwi a w jedynie 20% z talerza biodrowego, co wymaga narkozy. Po rejestracji otrzymujemy dwa patyczki do pobrania śluzu i kolejny formularz, który wysyłamy (bezpłatnie, choć możemy też nakleić znaczek) na adres DKMS.
Zdaję sobie z tego, że taataa.pl ma mocno ograniczony zasięg, ale jeżeli chociaż jedna osoba zarejestruje się w bazie DKMS, to będę to poczytywał sobie za osobisty sukces. Ja, moja żona, siostra i brat już się zarejestrowaliśmy. Zachęcam was więc  do rejestracji. Czasem potrzeba tak niewiele aby pomóc. Poniżej jeszcze kilka filmów z kanału DKMS.






10 komentarzy:

  1. Coraz popularniejsze są akcje zbierania potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Ja zarejestrowałem się podczas jednej z takich akcji prowadzonych w centrum handlowym. Na razie mój szpik nie jest nikomu potrzebny ale mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł komuś pomóc :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Rejestracja trwa chwilę a naprawdę warto :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja wraz z mężem też się zarejestrowałam

    OdpowiedzUsuń
  4. wspaniały blok i fajne treści

    OdpowiedzUsuń
  5. wspaniały blok i fajne treści

    OdpowiedzUsuń
  6. wspaniały blok i fajne treści

    OdpowiedzUsuń
  7. wspaniały blok i fajne treści

    OdpowiedzUsuń
  8. Naprawdę ważny temat, również zachęcam do tego

    OdpowiedzUsuń

Najlepsze ankiety. Głosowanie!

Poprzedni post wywołał małą dyskusję (i dobrze), ale pomyślałem sobie, że warto byłoby do niego dodać możliwość głosowania. Piszecie sporo o...